Svatební etiketa v kostce

24. Březen 2021 10:55
Koordinace / Organizace

Svatební etiketa v kostce

Kdo Vás napadne jako první, když se řekne slovo etiketa? Myslím si, že nejsem sám, kdo odpoví jménem Ladislav Špaček. Všechny slavností události mají svá etická pravidla a jednou z těchto událostí je samozřejmě svatba. Svatba je z etického pohledu také z událostí nejvýznamnějších.

Právě zmiňovaný Ladislav Špaček představil etický lexikon, který Vám představíme. Díky němu se už nebudete muset bát, že byste při svatební události zvládli udělat společenské faux pas.

1.    Přikázání

Podle etikety je ideálním oděvem pro ženicha žaket. Smoking se zásadně nenosí před osmnáctou hodinou a frak se pro svatbu nehodí. K žaketu nosíme vestu a šitou kravatu (regatu) nebo šátek (plasron). Nezbytným doplňkem je cylindr. Nejhorším ženichovým přešlapem proti etice oblékání je, když si před lidmi povolí kravatu a rozepne knoflíček u košile. Nad poměrně přísnými pravidly je v dnešní době možno přimhouřit oko, pakliže jde o svatbu v tematickém duchu nebo kulturním slangu.

 

2.    Přikázání

Podle pravidel se hosté před obřadem schází v bydliště nevěsty, kde je vítají otcové nastávajících manželů. V bytě bývá připraveno pouze decentní občerstvení. Pakliže jde o svatbu velkou, byt nevěsty by prostorově nevyhovoval, proto se hosté řídí pokyny svatebního koordinátora, který pravděpodobně využije nějaký salonek v hotelu nebo dostupnou restauraci. Přestože ani tohle etické doporučení už nebývá dogmatem, může se vám opětovně zalíbit.

 

3.    Přikázání

Víte, že jasná pravidla má i svatební logistika při cestě na obřad? Kolona aut se řídí následujícími pokyny. Do prvního vozu posadíme ženicha a jeho matku. Dáma pochopitelně sedí vpravo vzadu. Ve druhém voze sedí matka nevěsty a otec ženicha. Svědci mají místo v předposledním autě. Úplně poslední se na cestu vydává nevěsta se svým otcem. Nevěsta sedí vpravo.

 

4.    Přikázání

Do obřadní síně vstupuje jako první ženich se svojí matkou. Za nimi matka nevěsty a otec ženicha, poté ostatní hosté. Těsně před nástupem nevěsty přichází svědci. Poté, co všichni zaujmou svá místa a rozezní se svatební pochod, vchází do obřadní síně nevěsta po boku svého otce. Nevěsta kráčí po otcově pravé ruce.

5.    Přikázání

Z obřadní síně se za zvuku fanfár svatebního pochodu odchází v opačném pořadí. Nejprve vycházejí společně novomanželé, za nimi rodiče nevěsty, následují rodiče ženicha, svědci a ostatní hosté. Odjíždí-li se auty, do prvního vozu nastupuje nevěsta s ženichem. Další v koloně jedou rodiče, svědci a další hosté.

6.    Přikázání

Jste si vědomi, že po obřadu se novomanželé mohou stát obětí nejrůznějších legrácek? Na Moravě se tomu říká „zalikování“. Rodinní příslušníci, ale i přátelé připevňují ženichovi kouli na nohu, nasazují mu chomout, dávají kolovat kořalku, rozbíjejí talíř, házejí rýži nebo požadují po budoucím otci, aby ukázal své nadání a přebalil před zraky novopečené manželky, coby nastávající maminky, hrací pannu imitující nemluvně. Ačkoliv tyhle obyčeje nemusí být ani jednomu z páru příjemné, podle etikety jsou v rámci svatebního veselí krátce po obřadu přípustné a novomanželé by se jim měli bez reptání podvolit.

 

7.    Přikázání

Zasedací pořádek je podle zvyklostí na svatební hostině neměnný. Ve středu sedí ženich, po jeho pravici nevěsta. Vedle ní ženichův otec a ženichova matka. Třetí v pořadí je svědek. Na druhé straně, tedy po levici ženicha, sedí nevěstina matka a po její levici nevěstin otec. Hlavní čelo stolu uzavírá druhý svědek. Ostatní hosty usadíme podle společenské významnosti. Důležitější sedí blíže k novomanželskému páru, páry vedle sebe, střídáme pohlaví: muž, žena, muž, žena. Pakliže ale hostitelé zvolí stoly kulaté, nastanou změny i v pravidle usazování. Hosté dostávají přiděleno místo symetricky kolem dokola. K jednomu stolu je třeba umístit vždy celou rodinu. Atraktivitu stolů určuje vzdálenost od stolu novomanželů.

 

8.     Přikázání

Mějte na paměti, že nejvhodnější doba, kdy pronést přípitek je začátek svatební hostiny nebo chvilka před dezertem. Obvykle ho pronáší otec nevěsty a svědek ženicha. Neměl by být dlouhý, ani za každou cenu vtipný.

 

9.    Přikázání

Novomanželé mají výjimku, co se týče jejich odchodu. Mohou nepozorovaně vyklidit scénu a odejít kdykoliv, aniž by se rozloučili. Pro tento den jim to i největší etický skeptik rád odpustí.

 

10.    Přikázání

Je velký mýtus, že na každé správné svatbě teče alkohol proudem. Nenechte se zmást, kombinace aperitivů, vína, pivo a degustivů může nezkušeného „pijana“ nehezky vyvést z míry a zaskočit svými účinky. Vždy musíte včas vycítit, kdy máme dost, abyste neztratili kontrolu nad svým chováním a konverzací. Kritický moment nastává v okamžiku, kdy se nám zdá, že s další skleničkou se budeme bavit ještě líp. Tehdy je skutečně nejvyšší čas odejít.

 

Jestli jste zvládli dočíst článek až sem, věříme, že vaše svatba se stane nezapomenutelným okamžikem, a hlavně na ní nezažijete žádné trapné chvíle a ostudu.

Zdroj: Ivo Mathé/Ladislav Špaček – ETIKETA /ISBN 80-7341-564-X